Uwaga: Pianiści obecni jedynie na kursach letnich.

Joanna Zathey – Wójcińska

Pianistka

Joanna Zathey – Wójcińska ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego. W 2005 roku ukończyła również podyplomowe studia w zakresie kameralistyki w klasie prof. Dory Schwarzberg w Accademia di Musica w Pinerolo (Włochy). W czerwcu 2015 uzyskała tytuł doktora sztuki.
Doskonaliła swoje umiejętności zarówno pianistyczne, jak i kameralne pod kierunkiem takich profesorów jak: Werner Bartschi, Bruno Canino, Nelson Goerner, Paul Gulda, Włodzimierz Obidowicz, Maria Szwajger-Kułakowska, Andrzej Tatarski, Pierre Amoyal, Ana Czumaczenko, Robert Kabara, Herman Krebbers, Roman Totenberg, Wen Sin Yang.

Jest laureatką wielu konkursów, w tym:

  • I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w 2001 roku (kategoria: duet),
  • III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Fridricha Kuhlaua w Uelzen (Niemcy) w 2003 roku (kategoria: trio),
  • I nagroda oraz nagroda specjalna „Premio Mozart” na Narodowym Konkursie Wykonawczym w Riccione (Włochy)
    w 2004 roku (kategoria: zespół kameralny),
  • I nagroda l’Unanimite na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym UFAM w Paryżu w 2005 roku (kategoria: zespół kameralny),
  • I nagroda na III Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Dla Pedagogów Muzyki w Warszawie w 2015 roku (kategoria: kameralistyka).

Wraz z uczniami i studentami rokrocznie bierze udział w licznych konkursach skrzypcowych, na których otrzymała kilkadziesiąt dyplomów uznania za wyróżniający się akompaniament.
Jest akompaniatorem na letnich kursach mistrzowskich (Busko Zdrój, Łańcut, Puławy, Żychlin). Prowadzi także warsztaty fortepianowe (Żychlin). Również jako akompaniator wzięła udział w Sommerakademie w Schloss Heiligenberg w Niemczech (2015, 2016).
Koncertowała w Austrii, Czechach, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Szwajcarii, Słowacji oraz we Włoszech (m.in.
w Instytutach Polskich w Paryżu i Wiedniu, Ambasadzie Polski w Pradze). Występowała również w Reykjaviku (Islandia) podczas „Dni Kultury Polskiej” (2006). Wraz z flecistkami Ewą Murawską oraz Ashildur Haraldsdottir nagrała płytę „Together in Music” z muzyką polską i islandzką (wyd. Acte Prealable 2008). Współpracuje z Jarosławem Nadrzyckim (skrzypce), z którym wystąpiła m. in. na międzynarodowym festiwalu Ohrid Summer Festival w Macedonii 2011 roku. W 2015 roku wspólnym recitalem zainaugurowali cykl koncertów pt. „Recitale Mistrzowskie” w nowej siedzibie NOSPR-u w Katowicach. Koncertuje regularnie z klarnecistą Kornelem Wolakiem (Polska/Kanada), z którym również współorganizuje warsztaty dla uczniów i nauczycieli klas klarnetu szkół muzycznych I
i II stopnia. Prowadzi wykłady oraz warsztaty dla nauczycieli pianistów-kameralistów poświęcone zagadnieniom wykonawczym muzyki kameralnej. Zapraszana jest także jako juror do udziału w przesłuchaniach ogólnopolskich duetów fortepianowych, fortepianu solowego (organizowanych m. in. przez Centrum Edukacji Artystycznej), a także innych konkursów fortepianowych.
Była oficjalnym pianistą XIII Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (2006), na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Karol Szymanowski in memoriam w Toruniu (2007), na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków
im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie (2014) oraz na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie (2015).
Pracuje jako pianistka-kameralistka w Katedrze Instrumentów Smyczkowych w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz w OSM II st. im. J. Kaliszewskiej przy ZSM w Poznaniu (od 2014 roku jest nauczycielem dyplomowanym), współpracuje z klasami skrzypiec i klarnetu, a także prowadzi zespoły kameralne.

[/vc_column][/vc_row]