Agnieszka Przemyk-Bryła

Doktor habilitowany sztuki muzycznej, profesor nadzwyczajny w Katedrze Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który ukończyła z wyróżnieniem w 2004 roku w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj i w klasie kameralistyki prof. Krystyny Borucińskiej. Agnieszka Przemyk-Bryła jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, organizowanym przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (2000), laureatką Estrady Młodych XXXV Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2001), finalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Siergieja Rachmaninowa w Morcone (Włochy, 2003), laureatką II nagrody na III Concorso Pianistico Internazionale Andrea Baldi w Bolonii (Włochy, 2013). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także zdobywczyni innych prestiżowych stypendiów.

Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez profesorów krajowych i zagranicznych, takich jak A. Jasiński, M. Mizera, J. Godziszewski, O. Yablonskaya, J. Rouvier, S. Perticaroli, H. Nakamura, K.-H. Kaemmerling, A. Vardi, D. Merlet, A. Nasiedkin, E. Moguilevsky, V. Gornostajewa, Lee Kum-Sing, N. Demidenko. Artystka występowała w wielu miastach Polski, a także w renomowanych salach koncertowych w Austrii, Azerbejdżanie, Chinach, Czechach, Finlandii, Japonii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i we Włoszech. Prowadziła kursy mistrzowskie dla pianistów w Polsce, we Włoszech, w Azerbejdżanie, w Stanach Zjednoczonych, Tunezji i Chinach. W 2014 roku wraz z Konstantym Andrzejem Kulką i Tomaszem Strahlem pianistka nagrała komplet dzieł kameralnych Fryderyka Chopina dla wytwórni DUX. Płyta zdobyła nagrodę „disc excepcional” hiszpańskiego magazynu Scherzo, otrzymała również nominację do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk”. W swoim dorobku fonograficznym artystka ma ponadto udział w nagraniu dwóch płyt „Saxophone varie” (vol. II i nominowany do „Fryderyka” vol. III) wraz z Pawłem Gusnarem, a w 2018 roku, z okazji 100-lecia Niepodległości Polski zarejestrowała dla Chopin University Press sonaty wiolonczelowe Zygmunta Stojowskiego i Ludomira Różyckiego, wraz z Tomaszem Strahlem.

Agnieszka Przemyk-Bryła jest także autorką książki pt. Sonata w twórczości Siergieja Rachmaninowa wydanej wraz z dwiema płytami audio przez wydawnictwo naukowe GRADO z Torunia (2014). Ponadto jest laureatką II nagrody Olimpiady Języka Polskiego oraz finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Łacińskiego.